Spuchnięte nogi – przyczyny i profilaktyka

Większość z nas cyklicznie boryka się ze spuchniętymi nogami… Towarzyszą im zwykle nocne skurcze, opuchnięte stopy czy popękane naczynka na udach. Nie należy bagatelizować powyższych objawów, ponieważ mogą one wskazywać na niewydolność żylną w dolnych kończynach. Zaniedbanie tego może ostatecznie doprowadzić do powstawania problematycznych żylaków. Niestety kłopoty z krążeniem należą do jednych z najczęściej występujących przewlekłych chorób cywilizacyjnych, a prawdopodobieństwo występowania tych dolegliwości znacząco wzrasta wraz z wiekiem.

Przyczyny powstawania żylaków

Zdaniem lekarzy puchnięcie nóg występuje na skutek zaburzonego krążenia krwi, które jest spowodowane nieprawidłową pracą zastawek żylnych. Przyczyn może być kilka, a dodatkowo mogą być ze sobą powiązanie. Do najczęstszych należą:

  • Styl życia, rodzaj pracy – niepożądany wpływ na prawidłowe krążenie krwi w nogach ma długotrwałe stanie i siedzenie. Wpływ ma także zła dieta, w której brakuje błonnika i witaminy C, a przeważają tłuste potrawy. Objawy dodatkowo potęguje noszenie ciasnej bielizny i spodni, brak ruchu fizycznego oraz palenie papierosów.
  • Nadwaga
  • Uwarunkowania genetyczne

TEST na spuchnięte nogi

Obrzęk nóg jest zwykle zauważalny, jednak gdy nie mamy pewności, możemy wykonać szybki test. W tym celu należy ucisnąć skórę na wysokości kości piszczelowej i chwilę przytrzymać. Jeżeli w miejscu uciśnięcia pozostanie zagłębienie, będzie to oznaczało, że mamy spuchnięte nogi i powinniśmy podjąć odpowiednie kroki, by opuchlizny pozbyć się raz na dobre.

Spuchnięte nogi – co robić, gdy czujemy zmęczenie nóg i ból nóg?

Niestety na genetykę nie mamy wpływu, jednak możemy poprawić krążenie w kończynach dolnych i usprawnić działanie zastawek. Działania należy podjąć najlepiej od razu, w momencie pojawienia się pierwszych objawów. Co zatem należy zrobić? Należy zacząć od zmiany diety i stylu życia, obniżając masę ciała i wprowadzając aktywność fizyczną. Działaniem doraźnym jest także unoszenie nóg do góry po każdym ciężkim dniu, a także peelingi i masaże poprawiające krążenie. Ważnym aspektem jest również stosowanie różnego rodzaju leków, suplementów diety i maści na poprawę krążenia i przeciwbólowe, które natychmiast ulżą nam w dolegliwościach.