Trądzik od noszenia maseczki – dowiedz się, jak walczyć z maskne!

Maseczki ochronne chronią nas przed drobnoustrojami, zmniejszając możliwość przeniknięcia ich do naszego organizmu drogą kropelkową. Jednak chroniąc się przed bakteriami i wirusami, często borykamy się z nowym problemem skórnym – maskne. Dowiedz się, jak walczyć z trądzikiem powstałym od noszenia maseczek ochronnych.

Co to jest maskne?

Maskne to nowe pojęcie, które powstało po połączeniu dwóch wyrazów – maski i trądziku (z ang. mask i acne). Maskne jest trądzikiem o podłożu mechanicznym, który powstaje w wyniku noszenia maseczki. Im dłużej nosimy maseczkę, tym większe ryzyko, że stan cery ulegnie pogorszeniu. Ze względu na wysoką temperaturę wokół ust i nosa oraz wysoką wilgotność, pod maską szybko tworzą się idealne warunki do rozwoju bakterii i grzybów które w wyniku podrażnienia skóry przez noszony materiał, w mgnieniu oka prowadzą do stanów zapalnych skóry. Zaskórniki, rozszerzone pory, nadmierne wydzielanie się sebum, a także podrażniona skóra twarzy to główne objawy maskne, z którymi przyszło się mierzyć wielu osobom.

Maskne – jak pozbyć się trądziku od noszenia maseczki?

Walka z maskne jest trudna, tym bardziej, że w najbliższym czasie nie ustąpi przyczyna problemu – z maseczkami, przynajmniej w pomieszczeniach zamkniętych, nie rozstaniemy się jeszcze przez wiele miesięcy. Tym bardziej musimy zwrócić uwagę na higienę noszenia maseczek oraz pielęgnację skóry twarzy.

Aby zapobiec maskne, należy dbać o czystość noszonych maseczek. Te jednorazowe należy zmieniać, nie rzadziej niż co pół godziny, a w razie potrzeby jeszcze częściej. Również materiałowe maseczki wielokrotnego użytku należy zmieniać podczas noszenia, a przed kolejnym założeniem wskazane jest pranie w temperaturze 60 stopni. Można także przed praniem zalać je wrzątkiem i dopiero po wymoczeniu wyprać je w delikatnym proszku (np. proszku dla dzieci). Pomocne jest także prasowanie maseczek materiałowych. Z tego względu należy mieć kilka, a nawet kilkanaście maseczek na zmianę. Warto pamiętać, że częsta ich zmiana jest także ważna ze względu na profilaktykę chorób górnych i dolnych dróg oddechowych.

Kosmetyki na maskne – jak wyleczyć trądzik od noszenia maseczek?

Częsta zmiana maseczek ochronnych i ich właściwe pranie w przypadku produktów wielokrotnego użytku to konieczność, chroniąca nas przed maskne oraz innymi chorobami. Niezbędna jest także odpowiednia pielęgnacja skóry twarzy. Zaczyna się ona już na etapie dokładnego oczyszczania. W tym celu warto stosować delikatne żele do mycia twarzy – mydło do rąk dodatkowo podrażni skórę. Można także przemywać skórę płynem micelarnym, który skutecznie oczyszcza pory. Dwa razy w tygodniu należy wykonywać peeling twarzy – w przypadku maskne wybierajmy peelingi enzymatyczne, a nie mechaniczne.

Po peelingu, dzięki któremu pozbędziemy się martwego naskórka, nałóżmy maseczkę oczyszczającą. Dobrze sprawdzają się maseczki z zieloną i szarą glinką, wyciągiem z herbaty, które skutecznie oczyszczają cerę oraz maseczki łagodzące podrażnienia. Pamiętajmy, że borykając się z maskne, walczymy nie tylko z niedoskonałościami skóry, ale również jej podrażnieniami. Po zmyciu maseczki kojąco zadziała krem, koniecznie do cery problematycznej. Powinien to być krem, który reguluje wydzielanie się sebum i jednocześnie nawilża skórę. Skóry trądzikowej nie wolno wysuszać – wyłącznie odpowiednie nawilżenie pomoże złagodzić, a następnie zniwelować niedoskonałości. Do pielęgnacji cery z maskne wybierajmy kosmetyki dobrej jakości, np. dermokosmetyki o sprawdzonym działaniu.

W profilaktyce maskne wskazana jest także rezygnacja z codziennego makijażu z użyciem podkładu. Ten kosmetyk zarezerwujmy na specjalne okazje, zastępując go na co dzień lżejszym kremem BB.