Użądlenie osy – co robić, gdy użądli nas osa i jak się przed tym chronić?

Piękna pogoda, plaża, jakaś przekąska i nagle pojawia się ona – osa. Chociaż osób uczulonych na jad osy nie jest aż tak dużo, niemal wszyscy reagujemy na nieproszonego gościa krzykiem i niekontrolowanymi ruchami. Czy słusznie? Jak powinniśmy się zachować, gdy zobaczymy osę i zrobić, jeśli osa nas użądli?

Użądlenie osy – skutki u osób uczulonych na jad osy

Osoby uczulone na osi jad powinny zachowywać szczególną ostrożność. Jeśli jest taka konieczność, należy nosić przy sobie adrenalinę. Polecamy także odczulanie, które niestety zajmuje dużo czasu. Warto jednak go poświecić – być może to uratuje kiedyś nasze życie.

W przypadku użądlenia przez osę osobę uczuloną, należy niezwłocznie zadzwonić po pogotowie ratunkowe lub samodzielnie odwieźć ją do najbliższego szpitala. Bez względu na to, w jaką część ciała użądli osa, należy spodziewać się szybkiej reakcji obronnej w postaci ataku anafilaktycznego, w wyniku którego użądlona osoba zacznie się dusić, straci przytomność, a następnie zostanie przerwana akcja serca.

Osoby, które nie mają uczulenia, są w o wiele lepszej sytuacji. Jeśli użądli je jedna osa, całe zdarzenie zakończy się bólem i pojawieniem się rumieńca. Uważać jednak trzeba na ugryzienia w okolicach twarzy, szyi, a przede wszystkim na ugryzienie wewnątrz ust, co zdarza się, jeśli połykamy osę wraz z jedzeniem.

Użądlenie osy – co robić w przypadku ugryzienia przez osę?

Mając do czynienia z tym najmniej groźnym przypadkiem, sami możemy udzielić pierwszej pomocy osobie użądlonej. Wystarczy przemyć ranę po użądleniu wodą utlenioną lub wodą z mydłem, aby odkazić skórę. Aby złagodzić ból, warto obrzęk posmarować maścią, która łagodzi podobne dolegliwości – żel z aloesem lub opatrunek z liściem aloesu sprawdzi się najlepiej.

Jak przy każdym ogryzieniu owada, po którym odczuwamy skutki w postaci osłabienia oraz widocznych śladów na skórze, zalecane jest zażycie porcji wapna na alergie. Dobrze jest także podać wodę do picia oraz zapewnić użądlonej osobie cień.

Jak chronić się przed użądleniem osy? Czy pszczoły są równie niebezpieczne jak osy?

Najczęściej w nerwowej sytuacji mylimy osę z pszczołą. Warto jednak umieć je rozróżniać – informacja ta powinna nam podjąć decyzję o tym, jak należy się zachować, gdy zobaczymy jedną z nich. Pszczoły z natury nie są agresywne, a użądlenie kończy się dla nich śmiercią. Dlatego, jeśli zobaczymy pszczołę, powinniśmy zachować spokój. Możemy na jakiś czas oddalić się z miejsca, do którego przyleciała osa lub pomóc jej wydostać się z pomieszczenia.

Osy natomiast są agresywne i choć nie szukają okazji do użądlenia, zdecydowanie łatwiej je sprowokować niż pszczoły. Dlatego w przypadku osy należy zdecydowanie, ale nie nerwowo oddalić się od niej i pozwolić jej odlecieć w innym kierunku.

Na plaży czy na działce powinniśmy unikać jedzenia słodkich dań, do których lgną i pszczoły, i osy. Te drugie są także mięsożercami, dlatego chętnie atakują nas podczas grillowania. I choć trudno zrezygnować z letnich pikników na świeżym powietrzu, jeśli zauważyliśmy osę, lepiej schować jedzenie i poczekać, aż będziemy pewni, że nie znajduje się już blisko nas.