Właściwa pielęgnacja skóry zimą – jak dbać o skórę w mroźne dni?

Mróz, zimny wiatr oraz ogrzewanie mają niekorzystny wpływ na naszą skórę. Odpowiednia pielęgnacja skóry zimą pozwoli nam zachować zdrową, nawilżoną skórę. Pielęgnujmy naszą skórę każdego dnia – przesuszenie negatywnie wpływa na nasz wygląd i przyspiesza starzenie się skóry. Sprawdź, jak dbać o skórę zimą i zmień swoje nawyki już dzisiaj!

Pielęgnacja skóry zimą – jakie kosmetyki stosować na dzień, a jakie na noc?

Zimą w ciągu dnia wybierajmy kosmetyki, które w swoim składzie nie zawierają wody. Paradoksalnie to właśnie przez ten składnik kremów w mroźne dni odczuwamy dyskomfort, gdy nasza skóra staje się coraz bardziej sucha. Jeśli mamy cerę suchą, naszym sprzymierzeńcem będą kremy na dzień z dużą zawartością kwasu hialuronowego, który wiąże cząsteczki wody, zapobiegając wysuszenia skóry. Oprócz kwasu hialuronowego w kremie na dzień powinny znaleźć się takie substancje, jak gliceryna czy ceramidy, które dodatkową ochronią suchą skórę przed utratą wody. Aloes lub alantoina złagodzą podrażnienia, zaś koenzym Q10 czy witamina C, jako naturalne antyoksydanty pomogą skórze uporać się z toksynami, których zimą w powietrzu jest znacznie więcej niż latem.

Osoby ze skórą suchą powinny zimą wybierać tłusty lub półtłusty krem na dzień, z kolei osoby ze skórą tłustą lub mieszaną powinny postawić na nieco lżejsze formuły. Dobrze sprawdzają się kremy odżywcze na dzień, które zapewniają skórze odpowiednią ochronę, nie obciążając jej. Wszystkie kremy, które stosujemy na dzień, powinny zawierać filtry UV. Zasada ta obowiązuje przez cały rok, również zimą.

W mroźne dni suchą skórę nawilżajmy na noc. Pielęgnację kremem nawilżającym uzupełnijmy o cotygodniową aplikację ampułek nawilżających. Zbawienne okazuje się także olejowanie skóry – olejek jojoba nawilży skórę, odżywi ją i sprawi, że cera odzyska swój naturalny blask.

Jak dbać o skórę twarzy zimą?

Stosowanie starannie dobranych kremów jest podstawą pielęgnacji skóry przez cały rok. Taką pielęgnację należy uzupełniać o peeling, nakładanie maseczek, a także zabiegi w salonach kosmetycznych. Złuszczanie skóry twarzy zimą powinniśmy robić nieco rzadziej, wyłącznie wieczorem. Warto także gruboziarnisty peeling zamienić na peeling enzymatyczny lub pastę złuszczającą do twarzy. Takie kosmetyki są delikatniejsze dla naszej skóry, która zimą domaga się delikatniejszego traktowania.

Zima to najlepszy czas, by naszą skórę poddawać specjalistycznym zabiegom złuszczającym. W gabinecie medycyny estetycznej lub salonie kosmetycznym możemy zdecydować się na mikrodermabrazję, laser frakcyjny czy peelingi chemiczne. Rekomenduje się, by takie zabiegi wykonywać właśnie zimą, gdy nie jesteśmy narażeni na długą ekspozycję na promienie słoneczne.

Zimowa pielęgnacja skóry całego ciała

Mimo że na bezpośredni kontakt z ujemnymi temperaturami i wiatrem narażona jest tylko skóra twarzy, pielęgnacji nie powinniśmy ograniczać jedynie do tej partii ciała. Codziennie balsamowanie, cotygodniowy peeling, a także masaż całe ciała poprawią kondycję skóry, dobrze przygotowując ją na sezon letni. Ponadto przed wyjściem na dwór należy smarować dłonie kremem, a usta pomadką ochronną.

Odpowiednia pielęgnacja skóry zimą pozwoli nam uniknąć przesuszenia skóry, a tym samym opóźnić procesy starzenia. Systematycznie pielęgnowana skóra będzie promienna każdego dnia.