Właściwości zdrowotne Czystka

Czystek (łac. Cistus) to zioło o wyjątkowych właściwościach – zwalczy prawie każdą infekcję. To skuteczny przeciwnik alergii, pomocnik w walce z boreliozą, a także wróg chorób nowotworowych. Dlaczego herbatki z czystka cieszą się tak dużą popularnością?

Wszystko przez polifenole, czyli antyoksydanty. Silne przeciwutleniacze to substancje neutralizujące wolne rodniki, jakie przyczyniają się do wielu chorób. Polifenole skutecznie chronią organizm przed stanami zapalnymi, hamują ich powstawanie i rozwój. Wzmacniają i dodają energii. A wszystko dzięki ich roli w ochronie naczyń krwionośnych. Polifenole wspierają układ odpornościowy, walczą z drobnoustrojami zagrażającymi naszej równowadze. Hamują uwalnianie histaminy, dlatego są sprzymierzeńcami alergików.

Magiczna moc zioła

Pojawiają się stwierdzenia, że czystek ma działanie przeciwwirusowe i działa na wirusy herpes oraz wirusy jelitowe. Nie przeprowadzono żadnych naukowych badań potwierdzających te właściwości czystka. Jedyne badanie prowadzone z udziałem ziół czystka, jakie się odbyło, dotyczy boreliozy i bakterii Borrelia burgdorferi. Badanie przeprowadzili niemieccy naukowcy z Uniwersytetu w Leipzig. Wykazano, że olejek eteryczny czystka kreteńskiego hamuje wzrost bakterii odpowiedzialnej za rozwój boreliozy. Badania te były prowadzone in vitro, czyli w laboratoriach, a nie na ludziach, tak więc wciąż nie ma empirycznego potwierdzenia skuteczności działania czystka. Choć wiele osób, pijących herbatki z czystka, stwierdza poprawę swojego samopoczucia. Magia to czy prawdziwe działanie?

Czy jest się czego obawiać?

Herbata z czystka traktowana jest jako suplement diety. Nie zastąpi leczenia, może je wspomóc, ale także – może zaszkodzić. Lepiej przed samodzielnym podjęciem decyzji o stosowaniu ziół czystka podczas terapii, zapytać lekarza o konsekwencje. Mieszanie ziół z lekami czasem może przysporzyć więcej kłopotów, niż przynieść korzyści. Zawsze lepiej zapytać lekarza bądź farmaceutę, czy aby na pewno składniki nie wykluczają się i można bezpiecznie stosować dobrane zestawy.

Dodaj komentarz