Wypadanie włosów – jak z tym walczyć?

Zdrowa osoba codziennie traci około stu włosów. W większości są to włosy obumarłe, które znalazły się w fazie spoczynku. Problem pojawia się wtedy, gdy obserwujemy zwiększoną liczbę traconych przez nas włosów. Ich wypadanie może być spowodowane różnymi czynnikami: brakiem witamin i minerałów, chorobą skóry (np. grzybicą), zmianami hormonalnymi, niewłaściwą pielęgnacją włosów, stosowaniem nieodpowiednich kosmetyków, przyjmowaniem niektórych leków, depresją oraz niektórymi chorobami (np. toczeniem rumieniowatym). Jak możemy sobie pomóc bez wizyty u lekarza dermatologa?

Za mało witamin i minerałów? Zmień dietę i uzupełniaj braki witaminami z apteki

Zła dieta, picie zbyt dużej ilości kawy sprawiają, że naszemu organizmowi brakuje wielu cennych witamin i minerałów. Jeśli zauważasz na szczotce, w wannie czy na podłodze w mieszkaniu włosy, które wcześniej nie rzucały się w oczy, kurację na wypadanie włosów zacznij od wprowadzenia zmian w diecie. Jedz dużo produktów zawierających witaminy z grupy B, witaminę A, C i E, żelazo, magnez, miedź, cynk i kwasy tłuszczowe omega-3. W Twojej diecie powinny więc znaleźć się ryby morskie, brokuły, marchewka, natka pietruszki, pomidory, seler, dynia, szpinak, wątróbka, przetwory mleczne, pomarańcze, kapusta kiszona, jarmuż, maliny, jajka, orzechy, buraki, gruszki i ziemniaki. Zbilansowana dieta jest kluczem do sukcesu nie tylko w walce o zdrowe włosy, ale o zdrowie w ogóle. Jeśli czujesz, że potrzebujesz dodatkowej pomocy w dostarczeniu wszystkich tych składników, zacznij przyjmować witaminy i minerały w tabletkach.

Profesjonalne i apteczne kosmetyki do włosów

Kosmetyki nienajlepszej jakości przynoszą nam więcej szkody niż pożytku. Dlatego fryzjerzy polecają profesjonalne szampony do włosów, a lekarze dermatolodzy szampony apteczne. Jedne i drugie właściwie pielęgnują włosy, dostarczając potrzebnych składników. Codziennie stosuj także odżywki do włosów – w okresie walki o niewypadające włosy używaj szamponu i odżywki do włosów wypadających. Później zmień kosmetyki, dostosowując je do skóry głowy i rodzaju włosa.

Ostrożnie korzystaj z kosmetyków utrwalających, lakier do włosów czy żel zostaw na specjalne okazje. Jeśli codziennie suszysz włosy, używaj chłodnego strumienia powietrza. Prostownicę i lokówkę odłóż na tę samą półkę, co lakier i sięgaj po nie najrzadziej, jak to tylko możliwe.

Włosom funduj także kurację w postaci peelingu z fusów kawy. Zmieszaj je z odżywką, nałóż na skórę głowy i delikatnie wmasuj. Kofeina działa cuda nie tylko w przypadku cellulitu, a także w przypadku osłabionych cebulek włosów. Peeling dokładnie spłucz, na końcu zastosuj płukankę z rumianku, który złagodzi ewentualne podrażnienia.

Palenie papierosów i ciągły stres powodują wypadanie włosów

Jeśli te sposoby nie pomogą i nadal będziesz tracić włosy, skonsultuj się z lekarzem dermatologiem. Być może problem tkwi w gospodarce hormonalnej, a wtedy potrzebna będzie terapia przepisana przez lekarza i przeprowadzona pod jego czujnym okiem.

Na wypadanie włosów ma także wpływ stres i depresja. Z tymi dolegliwościami powinieneś walczyć nie tylko ze względu na piękną czuprynę, ale na dobre samopoczucie i zdrowie. Jeśli palisz papierosy, zrezygnuj z nich całkowicie. Twój komfort życia znacznie się poprawi, a Ty w skali roku zaoszczędzisz pieniądze, za które polecisz na tygodniową wycieczkę!