Wypadanie włosów – przyczyny, zapobieganie i leczenie

Dziennie gubimy od 100 do 200 włosów. Każdy włos ma ograniczoną żywotność, która sięga 6 lat. Jeśli jednak zauważamy, że na szczotce lub w wannie pojawia się coraz więcej włosów, należy podjąć środki, które zahamują ten proces i wzmocnią naszą czuprynę.

Dlaczego? Przyczyny nadmiernego tracenia włosów

Przyczyn można doszukiwać się w niewłaściwym obchodzeniu się z włosami. Kosmetyki o nienajlepszym składzie, częste i długie suszenie oraz prostowanie czy kręcenie, a także szarpanie włosów podczas mycia, wycierania i czesania osłabiają nasze włosy. Wystawianie nieokrytej głowy na silne działanie promieni słonecznych również nie działa korzystnie na naszą fryzurę. Działania te nie mają jednak negatywnego wpływu na meszki włosowe – wystarczy, że zaczniemy delikatniej obchodzić się z włosami, a odrosną zdrowe i pełne blasku.

Ważna jest także dieta: zróżnicowana, bogata w witaminy i mikroelementy zapewni nam poprawę kondycji włosów, a także skóry i paznokci. Właśnie dlatego najwięcej włosów tracimy najpierw jesienią, gdy przestajemy dostarczać organizmowi dużą dawkę witamin pochodzenia naturalnego, a następnie wiosną, gdy organizmowi kończą się zapasy, których jeszcze nie uzupełniamy świeżymi owocami i warzywami. Dlatego w zimne pory roku należy szukać dostępnych źródeł witamin, a ewentualne niedostatki uzupełniać suplementami diety.

Innymi przyczynami wypadania włosów mogą być zaburzenia hormonalne, problemy z tarczycą, łuszczyca i grzybica, łojotokowe zapalenie skóry, a nawet kilkudniowa gorączka. Włosy tracimy także po przyjmowaniu leków: przeciwzakrzepowych, przeciwtarczycowych, immunosupresyjnych, hormonalnych, antybiotykach czy cytostatykach, czyli chemioterapii.

Kobiety i mężczyźni tracą włosy w trakcie menopauzy i andropauzy – coraz częściej problem ten dotyczy właśnie kobiet. Również świeżo upieczone mamy gubią duże ilości włosów, czasami nawet 50%. Ale po pewnym czasie gospodarka hormonalna wraca do normy i – jeśli nie ma innych przyczyn – włosy odrastają.

Domowe sposoby na wypadające włosy

Oprócz ograniczenia używania suszarki, lokówki czy prostownicy oraz zmiany kosmetyków, warto przyjrzeć się swoim nawykom żywieniowym, rzucić palenie i postarać się wyeliminować czynniki stresogenne. Zdrową dietę i suplementację warto wesprzeć domowymi zabiegami kosmetycznymi. Ten sam peeling z fusów z kawy, który skutecznie zwalcza cellulit, także pobudza mieszki włosowe i przyspiesza porost włosów. Masaż skóry włosów naftą kosmetyczną, płukanki wodą z miodem lub napar z pokrzywy zahamują wypadanie oraz wzmocnią Twoje włosy na całej ich długości.

Jeśli domowe spa dla włosów nie pomogły, zawiodły też inne dostępne metody, koniecznie udaj się do lekarza. Być może organizm daje Ci sygnał, że dzieje się coś niedobrego.

Włosy to jeden z najważniejszych atrybutów kobiecego piękna. Jeśli będziemy je odpowiednio pielęgnować i zatroszczymy się o ich zdrowie od wewnątrz, będziemy cieszyć wyjątkową i niepowtarzalną ozdobą, jaką będą nasze piękne, lśniące i mocne włosy.