Zapalenie dolnych dróg moczowych. Dokuczliwy problem wielu kobiet

Infekcja dolnych dróg moczowych jest jedną z najczęstszych dolegliwości, z jakimi borykają się kobiety. Jej przyczyn jest naprawdę wiele, a wśród nich można znaleźć m.in. wzmożona aktywność seksualna czy cukrzyca. Za każdym razem jednak ból i dyskomfort związany z rozwojem zakażenia dolnych dróg moczowych jest równie dokuczliwy. Wówczas liczy się szybka i skuteczna walka z objawami, która w rezultacie powinna doprowadzić od zakończenia infekcji. W jaki sposób leczyć zakażenie dolnych dróg moczowych? Co powoduje jego wystąpienie?

Najczęstsze przyczyny zapalenia dolnych dróg moczowych

Nie ulega wątpliwości, że do najczęstszych powodów wystąpienia infekcji dolnych dróg moczowych należy zakażenie bakterią E. Coli. Wyjątkowo łatwo przedostaje się ona w okolice cewki moczowej wraz z kałem, dlatego tak istotna jest codzienna higiena i pielęgnacja miejsc intymnych. Poza tym, niekiedy może też dojść do wystąpienia bakteriomoczu bezobjawowego. Charakteryzuje się on obecnością bakterii w moczu przy jednoczesnym braku objawów charakterystycznych dla infekcji. W takiej sytuacji lekarz zazwyczaj nie rozpoczyna leczenia, ponieważ infekcja tego nie wymaga.

Substancje pomocne w leczeniu zapalenia dolnych dróg moczowych

Borykając się z zapaleniem dolnych dróg moczowych, warto jak najszybciej odwiedzić pobliską aptekę. Z pewnością znajdzie się tam wiele preparatów bez recepty, które pomogą uśmierzyć dokuczliwe symptomy. Najbardziej pomocnym lekiem będzie w tym przypadku Neofuragina. Dostępna w różnych dawkach, zazwyczaj w formie tabletek, jest antybiotykiem działającym na wiele bakterii wywołujących infekcje dolnych dróg moczowych. Aby jednak kuracja była skuteczna, a ryzyko nawrotów zniknęło, należy przeprowadzić kompleksową kurację obejmującą około 7 – 8 dni.

Objawy rozwoju infekcji dolnych dróg moczowych

Najczęściej zakażenie dolnych dróg moczowych rozpoczyna się od uciążliwego uczucia parcia na pęcherz. Osoba zainfekowana ma wrażenie ciągłej konieczności chodzenia do toalety. Jednocześnie niemożliwe staje się oddanie moczu jednorazowo w dużej ilości.

Kolejnym objawem zapalenia dolnych dróg moczowych jest ból podbrzusza. Nasila się on podczas oddawania moczu, co powoduje dodatkowy dyskomfort. W przypadku wyjątkowo ostrej infekcji, w moczu może dodatkowo pojawić się krew. To symptom, który powinien skłonić do natychmiastowej wizyty u lekarza.

Jak działa Neofuragina?

Furagina, będąca jednym z najczęstszych składników leków przeciwko zapaleniu dolnych dróg moczowych (w tym Neofuraginy), jest substancją o działaniu przeciwbakteryjnym. Dzięki temu skutecznie zwalcza m.in. bakterii E. Coli, najczęściej odpowiedzialne za wystąpienie infekcji dolnych dróg moczowych. Poza tym Neofuragina wykazuje także niewielkie działanie przeciwgrzybicze i przeciwpierwotniakowe, a jej działanie zostaje zintensyfikowane po wcześniejszym zakwaszeniu organizmu (na przykład poprzez spożycie witaminy C).

Czy nieleczone zapalenie dolnych dróg moczowych może być groźne?

Objawy zapalenia dolnych dróg moczowych w jego podstawowym przebiegu ustępują dość szybko po rozpoczęciu odpowiednio dobranej kuracji. Problem zaczyna się w momencie, gdy infekcja zdążyła już zaatakować nerki. Wówczas do bólu, kłopotów z oddawaniem moczu i złego samopoczucia dochodzą również: wysoka gorączka oraz nudności czy wymioty. Takich objawów w żadnym wypadku nie wolno lekceważyć. W rezultacie mogą one doprowadzić nawet do zaprzestania pracy nerek, co z kolei jest sytuacją groźną dla życia pacjenta.