Zdrowe oczy to dobre samopoczucie

Jeśli chcesz zachować zdrowy wygląd i czuć się dobrze każdego dnia, zadbaj o swoje oczy. Poświęć chwilę, by przeanalizować swój tryb życia i zastanów się, czy aby na pewno wystarczająco troszczysz się o swój narząd wzroku?
Dlaczego warto zaopiekować się wzrokiem? Piekące, zaczerwienione spojówki potrafią nam nieźle dać w kość. Stan zdrowia naszych oczu bezpośrednio wpływa na cały organizm i tym samym kondycję psychiczną. Jak dbać o narząd wzroku, by cieszyć się zdrowiem i pięknym wyglądem?

Oczy pod opieką

Długie godziny spędzane przed komputerem, telewizorem, smartfonem, zanieczyszczenie powietrza – smog i pyłki, mają negatywny wpływ na nasze oczy. Wysuszają spojówki, męczą nasze oczy nadmiernymi bodźcami. Wciąż mało kto łączy ból głowy z przemęczeniem wyeksploatowanego wzroku! A to najczęstsza przyczyna napadowego bólu głowy (oczywiście nie jedyna!). Zatroszczmy się o swój wzrok, by cieszyć się dobrym samopoczuciem. Przede wszystkim nawilżajmy spojówki. Jest to szczególnie ważne, gdy długo pracujemy przy komputerze i sztucznym świetle. Polecamy stosowanie kropli do oczu o działaniu nawilżającym i łagodzącym objawy dyskomfortu suchego oka. Z kroplami nie należy jednak przesadzać. Ich stosowanie powinno być umiarkowane. Należy również pamiętać o dostosowaniu się do zaleceń producentów i krople, takie jak Cationorm, stosować tylko przez trzy miesiące po otwarciu buteleczki. Osoby ze skłonnością do chorób oczu – np. wirusowego zapalenia spojówek, tym uważniej powinny czytać ulotki i delikatnie postępować względem swojego wzroku. A w przypadku jakiegokolwiek niepokoju, szybko zgłosić się do okulisty.

Czynniki wpływające na stan zdrowia oczu

Ciężko uchronić się przed zewnętrznymi czynnikami, wpływającymi na kondycję gałki ocznej. Dlatego tak ważna jest suplementacja diety witaminami wspierającymi wzrok, jak i stosowanie kropli do oczu wspomagających prawidłową pracę narządu. Ważna jest dieta bogata w witaminy A, E, C i luteinę. W naszym jadłospisie nie powinno brakować orzechów, jagód, owoców i warzyw, bogatych w naturalne składniki mineralne.

Skóra wokół oczu

Skóra wokół oczu powinna być traktowana ze szczególną troskliwością. Przez wzgląd na to, że jest bardzo cienka i nie ma chroniącej warstwy lipidowej, łatwo się wysusza i szybko można ją podrażnić. To również ma wpływ na szybkość starzenia się tej części twarzy – za pewne wiecie, że pierwsze zmarszczki pojawiają się właśnie wokół oczu. Pod oczami tworzą się obrzęki i nieładne cienie – a to przez słabe krążenie krwi, które prowadzi do zastojów limfatycznych w tej okolicy. Skóra wokół oczu wymaga delikatnej pielęgnacji kosmetykami do tego stworzonymi. Podrażniona, osłabiona może doprowadzić do infekcji związanych z chorobami spojówek (poprzez np. nadmierne pocieranie, drapanie, dotykanie okolic oczu nieumytą dłonią). Polecamy stosowanie kosmetyków dermatologicznych, które ze szczególną delikatnością zadbają o Waszą skórę wokół oczu.

Najważniejszy jest…

Sen! Sen dla oczu jest jak magiczny eliksir. Żadne kosmetyki, ani krople nie zastąpią dobroczynnego wpływu snu. Mogą jedynie pomóc w niwelowaniu skutków wywoływanych przez czynniki zewnętrzne na narząd wzroku i skórę wokół oczu.

Dodaj komentarz