Zęby a aparat ortodontyczny

Aparaty ortodontyczne pomagają usunąć wady zgryzu, niemniej jednak noszenie aparatury do prostowania zębów znacznie utrudnia codzienną higienę jamy ustnej i wymaga specjalnej higieny. Gromadzenie się resztek pokarmu w zakamarkach urządzenia do leczenia defektów zgryzu, sprzyja bowiem powstawaniu płytki nazębnej, ubytków, chorób dziąseł i nieświeżemu oddechowi.

Jak dbać o zęby nosząc aparat ortodontyczny?

Podstawę stanowi systematyczne i precyzyjne czyszczenie wszystkich miejsc pomiędzy zębami i drucikami po każdym posiłku pastą do zębów i specjalną ortodontyczną szczoteczką bądź elektryczną z końcówką dla osób noszących aparat. Należy pamiętać, by pasta nie miała właściwości wybielających, jako że po zdjęciu aparatu, mogą być widoczne przebarwienia w miejscach, gdzie druciki stykały się z zębami. W celu usunięcia pozostałości między zębami wato używać nici dentystycznej, a dla zachowania świeżego oddechu wybrać odpowiedni płyn do płukania jamy ustnej.

Ile razy dziennie myć zęby przy aparacie ortodontycznym?

Dbałość o zęby i przeciwdziałanie ubytkom to priorytet w trakcie leczenia ortodontycznego. Codzienną pielęgnację jamy ustnej zaczynamy już przed śniadaniem, kiedy to mamy świadomość, że przez całą noc osadzała się na nich płytka nazębna. Po śniadaniu ponownie sięgamy po szczoteczkę, by pozbyć się resztek pokarmu po jedzeniu. Analogicznie postępujemy po obiedzie i kolacji, a najlepiej po każdym posiłku.

Dlaczego higiena zębów przy aparacie ortodontycznym jest tak ważna?

Trzeba mieć na uwadze, że osad, który zalega na zębach wciśnięty między elementy aparatu, potęguje rozwój nie tylko próchnicy, ale i trudnych do leczenia chorób dziąseł. W przypadku, gdy schorzenie rozwinie się do stadium równoważnego ze zdjęciem aparatu, leczenie ortodontyczne ulegnie przerwaniu i wydłuży się w czasie.

Częstokroć na aparat decydujemy się ze względów estetycznych, jednak pierwsze skrzypce powinny grać tu aspekty zdrowotne. Proste zęby i prawidłowy zgryz są mniej narażone na próchnicę, bowiem łatwiej się je czyści i co ważne nie są im straszne choroby przyzębia.
Pamiętajmy zatem o właściwej higienie jamy ustnej z zastosowaniem produktów dostępnych na naszej stronie: https://www.apteka-leki.pl/kategoria/167-jama-ustna-i-zeby.html.