kobieta cierpiąca na zgagę
Zdrowie i uroda Redakcja "Aptelia.pl"
Sprawdź pełną ofertę Aptelia.pl
Przeczytane 2460 razy

Zgaga – przyczyny i domowe sposoby na zgagę

Zgaga jest jedną z najczęściej występujących dolegliwości układu pokarmowego. Może być niegroźnym skutkiem przejedzenia się lub też objawem choroby refluksowej bądź wrzodowej. Dlatego w przypadku wystąpienia zgagi należy bacznie obserwować swój organizm i podjąć odpowiednie kroki. Jakie mogą być przyczyny zgagi i jakie są domowe sposoby na zgagę?

Spis treści


  1. Zgaga – przyczyny nadkwasoty żołądka
  2. Domowe sposoby na zgagę

Zgaga – przyczyny nadkwasoty żołądka

Zgaga to nic innego, jak objaw nadkwasoty żołądka, czyli zbyt dużej ilości kwasu żołądkowego. Zgaga może więc pojawić się w wyniku przejedzenia się, np. po świątecznym obiedzie. Sprzyjają jej nie tylko duże ilości pokarmów, ale także dania ciężkostrawne. Z dużym prawdopodobieństwem będziemy cierpieć na zgagę, jeśli zjemy tłusty obiad, po którym skusimy się jeszcze na deser. Zgadze sprzyjają tłuszcze zwierzęce, cukry i utwardzone tłuszcze trans, które przede wszystkim znajdziemy w kupnych słodyczach. Ponadto zgaga może pojawić się u osób, które spożywają produkty wysokoprzetworzone – z konserwantami, barwnikami i ulepszaczami smaku. Zgagę wzmaga także picie mocnej kawy i herbaty, alkoholu oraz palenie papierosów.

Niestety zgaga bywa także objawem choroby. Najczęściej zgaga współwystępuje z refluksem przełyku bądź refluksem żołądka oraz z chorobą wrzodową. U niektórych zgaga jest objawem nietolerancji pokarmowej. Na zgagę mogą też cierpieć osoby otyłe, które często zjadają zbyt duże posiłki i nie uprawiają żadnych sportów. Ponadto zgaga bywa objawem zakażenia się bakterią Helicobacter pylori.

Sprawdź oferty: Leki na refluks u dzieci

Domowe sposoby na zgagę

Jeśli zgaga pojawia się sporadycznie, należy bacznie obserwować swój organizm. Czy zgaga pojawia się po przejedzeniu, a może po spożyciu określonych produktów spożywczych? U niektórych osób zgaga jest bowiem symptomem uczulenia lub alergii pokarmowej. Do produktów, które w sposób szczególny narażają nas na zgagę, należą ostre przyprawy, cebula i szczypiorek, czosnek, cytrusy, napoje gazowane oraz wcześniej wspomniane cukry proste i nasycone kwasy tłuszczowe, w tym tłuszcze trans. W takim przypadku należy ograniczyć spożycie produktów, które wywołują nadkwasotę, a w celu złagodzenia zgagi możemy sięgnąć po mleko lub migdały, które zmieniają neutralizują kwas żołądkowy. Możemy także sięgnąć po preparaty na zgagę dostępne w aptece bez recepty. W profilaktyce zgagi ważna jest nie tylko lekkostrawna dieta wzbogacona o produkty poprawiające trawienie (takie jak mięta), ale także aktywność fizyczna. Codzienna porcja ruchu na świeżym powietrzu wpłynie zbawiennie na pracę naszego żołądka i wątroby, dlatego warto znaleźć codziennie choćby niecałą godzinę na spacer.

W przypadku często powracającej zgagi należy jednak zgłosić się do lekarza gastrologa. Z dużym prawdopodobieństwem zleci on wykonanie gastroskopii, dzięki której będzie mógł postawić diagnozę. Leczenie chorób, które wywołują zgagę jest bardzo ważne – nieleczony refluks może prowadzić do nowotworów przełyku lub żołądka, podobnie jak nieleczone wrzody.

Warto wiedzieć: Ból przy przełykaniu - przyczyny i postępowanie


Wybór redakcji

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.

Zamknij