Ziołolecznictwo – najstarsza metoda leczenia

Wiedza o ziołach i szczegóły ich wykorzystania są efektem dziesiątek, może tysięcy lat prób i błędów. Dawne cywilizacje żyjąc wśród naturalnych, zielonych współtowarzyszy codzienności – lasów, łąk i pól czerpały z nich to, co służyło im za pożywienie, jak i to, co mogło zesłać ulgę w boleściach. Starożytny człowiek pozostawił zatem wiedzę na temat właściwości i działania roślin na organizm człowieka oraz umiejętności ich stosowania dla leczenia schorzeń.

Cudowne właściwości ziół

Zioła zawierają bogactwo związków wywierających niewątpliwy wpływ na fizjologię ustroju człowieka, w tym: witaminy, makro- i mikroelementy, glikozydy, alkaloidy, garbniki, olejki eteryczne, flawonoidy, gorycze, antrazwiązki, azuleny, fenole, kumaryny, fitoncydy, kwasy organiczne i saponiny.
Za sprawą aktywnych składników, rośliny wszechstronnie oddziałują na organizm ludzki, lecząc: schorzenia układu krążenia, układu oddechowego, układu nerwowego, przewodu pokarmowego, wątroby, trzustki i pęcherzyka żółciowego, dróg moczowych, przemiany materii, skóry, a także dolegliwości gośćcowo-reumatyczne oraz kobiece.

Leki pochodzące od ziół

Obecnie na świecie niemal połowę leków produkuje się z substancji uzyskanych z roślin. Lata badań pozwoliły bowiem wyizolować z roślin substancje czynne, np.: morfinę z maku, strychninę z nasion kulczyby, chininę z kory chinowej, kofeinę z nasion kawy, kokainę z liści koka, salicyny z kory wierzby, digitalinę z liści naparstnicy purpurowej, strofantynę z rośliny strofantu, sylimarynę z ostropestu plamistego oraz atropinę z owoców wilczej jagody.

Zioła i leki pochodzenia roślinnego są dostępne bez recepty (OTC – over-the-counter). Stosowanie ich ma charakter samoleczenia, które może odbywać się oddzielnie bądź równolegle z medycyną konwencjonalną. Preparaty ziołolecznicze dostępne w aptece to m.in.:
fixy i mieszanki,
– krople, np. walerianowe, żołądkowe,
syropy, np. prawoślazowy, tymiankowy,
– tabletki, np. Raphacholin C, głóg, Sylimarol,
– soki. np. z aloesu,
– maści, np. z żyworódki.

Choć z reguły nie istnieją przeciwskazania do stosowania ziół u dzieci i seniorów, a zioła wykazują bezpieczeństwo nawet w długotrwałym stosowaniu i część z nich można używać na własną rękę, należy pamiętać, że podczas fitoterapii, najlepiej zachować zdrowy rozsądek.

logo