Żylaki nóg – jak sobie z nimi poradzić?

Ociężałe, obolałe i opuchnięte nogi po całym dniu to początki problemów z żylakami. Jeśli objawy nasilają się w cieplejsze dni, to znak, że jesteś jedną z wielu osób zmagających się z problemami krążenia. Dolegliwość zmęczenia nóg to początek rozwoju choroby układu krwionośnego. Rozpoczyna się od pajączków, niebieskawych, poszerzonych żył, a kończy na widocznych żylakach kończyn dolnych, które często wymagają zabiegów operacyjnych. Przed chorobą uchronić nas mogą działania profilaktyczne.

Żylaki kończyn dolnych – zapobieganie

Problemy z żyłami zaczynają się, gdy krew z okolicy stóp ma problem z przedostaniem się do okolic serca. Przyczyna takiego stanu rzeczy może być zwiotczenie ścianek żył, uszkodzenie zastawek żylnych, jak i uwarunkowania genetyczne. Co zrobić, żeby poprawić krążenie krwi i zapobiec powstawaniu pajączków i żylaków?

  • Przede wszystkim ćwicz! Gimnastykuj ciało. Rozciągaj mięśnie. Co najmniej pół godziny dziennie spaceruj. W ten sposób poprawisz krążenie, jak i zadbasz o swoją sylwetkę. Dobrym ćwiczeniem na problemy z żyłami jest pływanie, jak i ćwiczenie jogi.
  • Wybieraj odpowiednie buty. Jeśli już doskwierają Ci obrzęki – kup buty o pół numeru większe. Unikaj ciasnych skarpetek. Możesz skorzystać z oferty rajstop czy pończoch przeciw żylakowych.
  • Zadbaj o dietę. Pij dużo wody, nawadniaj organizm. Nie dopuszczaj do momentu odwodnienia. Za mała ilość wody powoduje, że organizm broni się, zatrzymując ją w tkankach, a wtedy następuje opuchlizna. Najlepiej wyeliminuj ze swojej diety sól. Zatrzymuje ona wodę w organizmie. Jeśli masz choćby lekką nadwagę – popracuj nad tym. Zbędne kilogramy obciążają układ krwionośny.
  • Wykonuj samodzielnie masaże pobudzające krążenie. Możesz do tej użyć soli gruboziarnistej – pobudzi ona krążenie w żyłach, lub kostki lodu. Zaplanuj sobie choć 2 masaże w tygodniu.
  • Suplementy diety i leki na ciężkie nogi – jeśli naturalne metody zapobiegania opuchliźnie nie pomogą, zgłoś się do lekarza lub farmaceuty. W aptekach dostępne są leki na dolegliwości ociężałych nóg. W ofercie znajdują się również kremy i maści z wyciągami z kasztanowca, które skutecznie poprawiają krążenie (o ile są stosowane regularnie). Maści tego typu zmniejszają uczucie ciężkich nóg, zmniejszają obrzęki, zapobiegają skurczom mięśni.

O czym należy pamiętać mając predyspozycje do żylaków?

Jeśli wiesz, że problemy układu krwionośnego są wpisane w Twoją historię, nie rezygnuj z obserwacji swojego ciała i dbaj o siebie. Im wcześniej zaczniesz działać na rzecz poprawy krążenia, tym lepsze efekty osiągniesz. Delikatne choroby krążenia nie tylko utrudniają nam życie, w dalekiej perspektywie są groźne i niebezpieczne. Profilaktyka jest naprawdę lepszym wyjściem niż leczenie poważnych chorób krążenia.

Dodaj komentarz