Żylaki nóg – przyczyny i leczenie żylaków na nogach

Żylaki nóg to problem, który dotyka co piątego mężczyznę i aż co trzecią kobietę. Żylaki są więc powszechnie występującym schorzeniem, które nieleczone może prowadzić nawet do zapalenia żył. Dowiedz się, jakie są przyczyny żylaków na nogach i na czym polega ich leczenie.

Żylaki nóg – przyczyny patologicznych zmian w żyłach na nogach

Jeszcze do niedawna za bezpośrednią przyczynę powstawania żylaków nóg uznawano niewydolność zastawek żylnych. Dzięki wieloletnim badaniom poznano inne przyczyny, które prowadzą do rozszerzania się żył na nogach:

  • ilościowe i jakościowe zmiany w budowie elastyny i/lub kolagenu
  • zmiany komórkowe, które prowadzą do obniżenia napięcia ścian naczyń krwionośnych
  • niedostateczne działanie enzymów
  • zaburzenia procesów zaprogramowanej śmierci komórek
  • nieprawidłowości w procesach, które zachodzą w śródbłonku naczyniowym

Do powstawania żylaków prowadzi także zbyt długie stanie, siedzenie bądź dźwiganie oraz predyspozycje genetyczne.

Objawy i profilaktyka żylaków nóg

U każdego pacjenta żylaki nóg mogą objawiać się w nieco inny sposób. Najczęściej pierwszym symptomem jest ciężkość i obolałość nóg. Dość szybko żyły zaczynają być widoczne, u niektórych pacjentów skręcają się i stają się wypukłe. Niektórzy skarżą się również na skurcze nóg, które nasilają się w nocy. Gdy dochodzi do zapalenia żył, ból staje się dominujący, który znacznie utrudnia codzienne funkcjonowanie.

Chociaż nie zawsze możemy uniknąć powstawania żylaków na nogach, możemy zmniejszyć ryzyko pojawienia się tego schorzenia. Jeśli mamy pracę siedzącą, róbmy krótkie, ale częste przerwy, podczas których wstaniemy od biurka. Siedząc nie trzymajmy jednej nogi na drugiej. Osoby pracujące na stojąco również powinny zadbać o możliwie częstą zmianę pozycji w pracy. Skuteczną ochroną przed żylakami nóg jest umiarkowana aktywność fizyczna – długie spacery, nordic walking, jogging czy basen. Warto także sięgać po maść na żylaki, która zmniejsza obrzęki, wzmacnia ścianki naczyń krwionośnych, działa kojącą i przeciwzakrzepowo.

Jak leczy się żylaki nóg?

Lekarz angiolog przed podjęciem decyzji o sposobie leczenia żylaków nóg, najpierw sprawdza, w jakim stanie są naczynia krwionośne. W tym celu wykonuje się USG Dopplera, a także badanie fizykalne pacjenta. W zależności od stopnia zaawansowania schorzenia, dolegliwości bólowych oraz tego, czy rozwinął się stan zapalny żył, żylaki nóg leczy się poprzez stosowanie uciskowych pończoch lub rajstop, skleroterapię (obliteracja, ostrzykiwanie) lub ablację laserową. Skleroterapia wykonywana bez znieczulenia polega na podaniu za pomocą cienkich igieł substancji, która najpierw wywołuje kontrolowany stan zapalny, by w efekcie pobudzić procesy regeneracyjne. Ablacja laserowa również wywołuje stan zapalny, który prowadzi do intensywnych procesów regeneracyjnych – jest to jednak metoda zalecana w przypadku zaawansowanych żylaków. Ablacja laserowa zastępuje tradycyjne operacje chirurgiczne.

Żylaki nóg nie są wyłącznie problemem estetycznym, dlatego nie należy ich ignorować. Im wcześniej zareagujemy na problem, tym mniej inwazyjne i krótsze leczenie wystarczy, by pozbyć się żylaków i odczuć całkowitą ulgę. Dlatego już na etapie pojawienia się bólu i ciężkości nóg zaleca się stosowanie odpowiednich maści, a także rajstop, a w przypadku pojawienia się pierwszych żylaków, konsultację z lekarzem specjalistą.